Jak działa układ klimatyzacji w aucie? Z czego się składa? Jak rozpoznać awarię w układzie klimatyzacji? Na co szczególnie warto zwracać uwagę?

Działanie układu klimatyzacji

Zasada działania tego układu jest dosyć prosta. Jego budowa jest podobna do układu chłodzenia silnika i ogrzewania kabiny, z tym że w klimatyzacji znajduje się specjalny kompresor. Odpowiada on za wydajne i pożądane chłodzenie.
Kompresor to pompa, która spręża czynnik w układzie klimatyzacyjnym. Wędruje on do skraplacza, gdzie dochodzi do dalszego osuszania. Później czynnik zostaje rozprężony i przedostaje się do parownika. Działanie jest analogiczne do układu ogrzewania.

Problemy związane z klimatyzacją

Niepokój kierowcy powinny wzbudzić wszelkie awarie klimatyzacji, które dają wyraźne sygnały. Najpopularniejszym objawem awarii jest zaprzestanie chłodzenia, nieprzyjemny zapach dochodzący z otworów wentylacyjnych czy częste parowanie szyb. Dużo trudniej zauważymy inne znaki świadczące o awarii, zwłaszcza gdy samochody działają cicho.

Każdy objaw awarii ma swoją przyczynę. jeśli powietrze nie chłodzi, zazwyczaj jest to związane ze zbyt małą ilością lub brakiem czynnika w układzie. Parujące szyby mogą natomiast być oznaką zanieczyszczonego filtru kabinowego. W tym przypadku zazwyczaj mamy do czynienia również z nieprzyjemnymi zapachami przypominającymi stęchliznę. Jeśli uszkodzeniu ulegnie kompresor, skraplacz lub zawór rozprężny wtedy zwiastunem jest podwyższone zużycie paliwa i hałas.

Klimatyzacja samochodowa – https://nordauto-olsztyn.volvocars-partner.pl/o-nas/przeglad-klimatyzacji-samochodowej/ powinna być poddawana okresowym kontrolom, aby zapobiec powstawaniu awarii i usterek. Dokładne sprawdzenie układu pozwoli na bezpieczną jazdę.