Dwa razy do roku każdy kierowca zadaje sobie jedno i to samo pytanie, czy faktycznie zmiana opon jest konieczna? Dlaczego by nie jeździć cały rok na jednym komplecie, dajmy na to zimowych opon? Czy jest jakiś racjonalny powodów, dla którego trzeba kupować oddzielny komplet letnich opon Michelin i zimowych?

Dlaczego zmiana na zimowe?

michelin opony letnie
Model opony letniej Michelin

Wraz z pojawieniem się zimy, spada temperatura powietrza, a także nawierzchni. Pojawiają się często opady śniegu, a nawet oblodzenie na drodze. Wszystko to powoduje, że jazda autem staje się nieprzewidywalna, ponieważ spada przyczepność. Nawet doskonałej jakości opony letnie Michelin, które w lecie sprawdzają się doskonale, nie są w stanie sobie z takimi warunkami poradzić. Powoduje to konieczność dobrania opony, której guma ma właściwości pracy w tak trudnych zimowych warunkach.

Dlaczego zmiana na letnie?

Dlaczego jednak nie pozostawić opon zimowych na kołach również na czas lata? Przecież skoro radzą sobie one w ziemi, to poradzą sobie także w lecie. Niestety nie do końca, ponieważ opona zimowa w warunkach wysokich temperatur, niezwykle szybko się zużywa. Powoduje to, że jazda na takich oponach w lecie jest wysoce nieekonomiczna, ponieważ szybko doprowadzić można całe opony do stanu zupełnej ruiny. Konieczne zatem staje się zadbanie o posiadanie opon letnich, które nie tylko cechować się będą lepszą przyczepnością w czasie lata, lecz również lepszą wytrzymałością. Jest to cecha, która sprawia, że bardzo zasadne staje się posiadanie dwóch kompletów opon. Bez względu na ich koszt oraz rzecz jasna czas potrzebny do ich wymiany.