Każdy kierowca doskonale wie, że gdy tylko kończy się lato i pogarszają się warunki drogowe, koniecznie trzeba udać się czym prędzej do wulkanizatora, aby wymienić u niego opony letnie na zimowe. Dzięki temu zyskuje się po prostu ogromną ilość przyczepności. Problem tylko w tym, że nie każdy kierowca wie, z jakiego powodu ta sama operacja musi być przeprowadzona również na wiosnę. Dlaczego zmieniamy opony z zimowych na letnie?

Z jakiego powodu trzeba wymienić opony na letnie?

Każde opony swoim składem, mieszanką, bieżnikiem, a także różnego rodzaju wykorzystanymi do ich produkcji technologiami przystosowane są do panujących aktualnie warunków pogodowych. Dzięki temu, że opona zimowa posiada odpowiedni bieżnik, a także jest nieco miększa niż letnia, może w niskich temperaturach i na śliskiej nawierzchni generować większą przyczepność niż opona letnia. Wielu kierowców z tego powodu, a także z chęci zaoszczędzenia na kupnie opon letnich, pozostawia opony zimowe również na lato. Jest to rzecz jasna ogromny błąd, ponieważ opona zimowa jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę i bardzo szybko się niszczy w lecie. Jest to więc zupełnie nieopłacalne.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Kiedy jednak wymiana opon z zimowych na letnie jest już obowiązkowa? Czy jest na to jakaś idealna pora? Jak się okazuje tak i powinno się to zrobić, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 6 stopni Celsjusza. Gdy tak się stanie, nie warto zwlekać, ponieważ z każdym dniem opony zimowe będą szybciej się zużywały, aż do stanu, gdy nie będą się już nadawały do jazdy.

Wymiana opon – umów się w białostockim serwisie Nord Auto Volvo