Pomimo tego, że w ciągu ostatnich kilku lat ilość torów wyścigowych w Polsce znacznie się zwiększyła, to jednak w dalszym ciągu wiele osób nie widzi specjalnie dużego sensu, aby na takie obiekty przyjeżdżać własnym samochodem. Z jakiego powodu powinno się to robić, a także jakie korzyści można z takich przejażdżek wyciągnąć?

Aspekt rozrywkowy

Nie da się ukryć, że jazda autem na torze w Łodzi, czy też w Modlinie lub Poznaniu, to przede wszystkim rewelacyjna zabawa. Każdy kierowca bez wyjątku lubi szybką jazdę. Oczywiście na drodze publicznej jest to nie tylko niemożliwe, lecz również bardzo niebezpieczne. Absolutnie nieodpowiedzialne jest przekraczanie prędkości w ruchu drogowym, który dzieli się z innymi kierowcami, ale również rowerzystami czy też pieszymi. Nawet niewielka brawura jest w stanie spowodować wypadek, a być może nawet śmierć drugiego człowieka. Inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku jazdy po torze, gdzie nie tylko nie ma innych uczestników ruchu drogowego, lecz co najważniejsze, nie obowiązują tam ograniczenia prędkości. Oznacza to, że na torze można pojechać tak szybko, jak pozwala na to samochód, lecz również i odwaga. Zapewnia to naprawdę potężnego kopa adrenaliny oraz satysfakcji. Co więcej, możliwość robienia tego w bezpiecznych warunkach, bez ryzyka wypadku sprawia, że radość ta jest jeszcze większa.

tor wyścigowy w Łodzi

Aspekt edukacyjny

Oczywiście jeżdżenie samochodem na torze wyścigowym to nie tylko sama zabawa, lecz również ogromna dawka edukacji oraz zdobywania nowego doświadczenia. Na czym to konkretnie polega?

Każdy doskonale wie, że nauka nie polega tylko na wkuwaniu teorii, lecz również na zadaniach praktycznych. Nie dotyczy to tylko szkoły, lecz również prowadzenia samochodu. Trudno jest wymagać od kogoś, że zachowa się odpowiednio za kółkiem w sytuacji zagrożenia, skoro nigdy wcześniej danej sytuacji nie doświadczył i zna ją tylko z opisów. Wymagane jest tu doświadczenie. Gdzie je jednak zdobyć? Idealne do tego zadania jest właśnie jeżdżenie na torze, gdzie w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach każdy kierowca może sprawdzić, w jakim stopniu jego umiejętności pozwalają prowadzić samochód, a co równie ważne, do jakiego momentu można sobie pozwolić z posiadanym samochodem. Inaczej mówiąc, gdzie traci on przyczepność. Co równie istotne, jazda na torze daje możliwość doświadczenia z pozoru niebezpiecznych sytuacji, takich jak utrata kontroli nad autem po wpadnięciu w poślizg. Wielokrotne przećwiczenie tej sytuacji spowoduje, że gdy wydarzy się ona na drodze, nabyte doświadczenie i wiedza pozwolą wyjść z sytuacji zagrożenia bez żadnego uszkodzenia samochodu.

Powyższe zalety powodują, że wizyta na torze szczególnie mocno polecana jest młodym kierowcom,  którym się wydaje, że są mistrzami kierownicy. Tor przede wszystkim udowodni im, że jest inaczej, a po drugie, pozwoli nabyć doświadczenie, dzięki czemu staną się oni naprawdę dobrymi kierowcami. Oczywiście również bardziej doświadczeni kierowcy mogą na tor przyjechać i szlifować już posiadane umiejętności.

Zdjęcie w tekście to trasa łódzkiego toru do wyścigów użyte za zgodą Go-Racing.pl Więcej na temat samego toru dowiesz się z Wikipedii.