Większość kierowców nie zmienia rozmiaru opony niezależnie od tego, czy zakłada opony zimowe, czy letnie. Wbrew pozorom nie jest tak, że jeżeli mamy jeden rozmiar opony, to trzeba się go zawsze kurczowo trzymać.


Co oznaczają oznaczenia na oponach?

Zanim zaczniemy mówić o tym, czy warto zmieniać rozmiar opon, to trzeba objaśnić, co faktycznie znaczą oznaczenia na oponie. Dla przykładu oznaczenie 225 40 18 mówi nam o tym, że:

  • 225 – szerokości opony w milimetrach,
  • 40 – profil opony, czyli stosunek jej wysokości do szerokości wyrażony w procentach,
  • 18 – średnica felgi wyrażona w calach, lub inaczej średnica wewnętrzna opony.


Najczęściej problem kierowcy mają ze zrozumieniem pojęcia profilu. Mamy tutaj mniej więcej taką zależność, że jeżeli zestawimy dwie podobne opony np. 225 40 18 oraz 225 50 18, to drugi wariant będzie wyższy. Warto pamiętać, że przy oponach o różnej szerokości, porównanie profilu nie zawsze jest miarodajne, ponieważ jest to procentowy udział wysokości opony w stosunku do szerokości.


Dlaczego warto zmieniać rozmiar opony zależnie od sezonu?

Jeżeli chodzi o zmianę rozmiaru, to oczywiście nie ma tutaj żadnego obowiązku, ale szczególnie w przypadku kierowców, którzy jeżdżą latem na oponach z niskim profilem, a do tego mają felgi aluminiowe, warto zimą zmienić opony na takie z profilem wyższym. Mają tutaj znaczenie głównie kwestie praktyczne. Zimą szczególnie tam, gdzie leży śnieg, łatwo jest najechać kołem na krawężnik, a kiedy mamy niski profil i aluminiową felgę to jest niestety kosztowny błąd. Wyższy profil daje nam większy margines błędu.